Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Kafa - Da li pijete, kada i koliko često? (više ne znam koju da odaberem)

elitemadzone.org :: Svakodnevnica :: Kafa - Da li pijete, kada i koliko često? (više ne znam koju da odaberem)

Strane: < .. 1 2 3 4 5 6 7 8

[ Pregleda: 10487 | Odgovora: 157 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

component

Član broj: 182885
Poruke: 1250



+455 Profil

icon Re: Kafa - Da li pijete, kada i koliko često? (više ne znam koju da odaberem)31.10.2023. u 15:10 - pre 6 meseci
Pa bar kad je u zrnu možeš da vidiš šta je arabika, a šta robusta. Tu bar nema varanja. Drugačije izgleda zrno.
Da imam vremena za gubljenje, mogao bih zrno po zrno da razdvojim pa da vidim da li stvarno ima 40-60 arabike i robuste.
Kad je mlevena tu može sve i svašta. Može i soja. Može i leblebija. Može i po koja bubašvaba,...
 
Odgovor na temu

bordzija

Član broj: 137771
Poruke: 6841
87.116.179.*



+1455 Profil

icon Re: Kafa - Da li pijete, kada i koliko često? (više ne znam koju da odaberem)31.10.2023. u 15:19 - pre 6 meseci
Ugl sve to što se kod nas prodaje kao mešavina robuste i arabike je obična robusta po abnormalno visokim cenama. Kafom se kod nas bave obični prevaranti.
Glup narod bira glupu vlast!
 
Odgovor na temu

scoolptor

Član broj: 305514
Poruke: 1641



+593 Profil

icon Re: Kafa - Da li pijete, kada i koliko često? (više ne znam koju da odaberem)31.10.2023. u 19:07 - pre 6 meseci
A caj? Hajde Living ,otvori temu o caju. Kafu ne pijem ali obozavam cajeve.
People are the greatest asset.
The dedicated 5% that can compensate for the remaining 95%.
 
Odgovor na temu

bordzija

Član broj: 137771
Poruke: 6841
87.116.179.*



+1455 Profil

icon Re: Kafa - Da li pijete, kada i koliko često? (više ne znam koju da odaberem)31.10.2023. u 19:12 - pre 6 meseci
Cajevi su za engleske prdaše :)
Glup narod bira glupu vlast!
 
Odgovor na temu

Living Light

Član broj: 331540
Poruke: 6714



+1159 Profil

icon Re: Kafa - Da li pijete, kada i koliko često? (više ne znam koju da odaberem)31.10.2023. u 19:32 - pre 6 meseci
Bordzi,

-Ima li za tebe neko,
ili makar "iko" da je bar približno normalan na ovom svetu? Makar radio u Lidlu
Toliko mnogo knjiga, toliko malo vremena...
 
Odgovor na temu

bordzija

Član broj: 137771
Poruke: 6841
87.116.179.*



+1455 Profil

icon Re: Kafa - Da li pijete, kada i koliko često? (više ne znam koju da odaberem)31.10.2023. u 23:49 - pre 6 meseci
Sve to može nekako da se dovede u red :)
Glup narod bira glupu vlast!
 
Odgovor na temu

Living Light

Član broj: 331540
Poruke: 6714



+1159 Profil

icon Re: Kafa - Da li pijete, kada i koliko često? (više ne znam koju da odaberem)01.11.2023. u 03:31 - pre 6 meseci
... samo treba čvrsta ruka
Toliko mnogo knjiga, toliko malo vremena...
 
Odgovor na temu

bordzija

Član broj: 137771
Poruke: 6841
87.116.164.*



+1455 Profil

icon Re: Kafa - Da li pijete, kada i koliko često? (više ne znam koju da odaberem)01.11.2023. u 09:50 - pre 6 meseci
E baš sam iščašio levu kopajući za sadnice oko zgrade pošumljavam ne mogu ni gaće da dignem 🤣🤣🤣
Glup narod bira glupu vlast!
 
Odgovor na temu

morihei ueshiba

Član broj: 174125
Poruke: 294
151.18.228.*



+438 Profil

icon Re: Kafa - Da li pijete, kada i koliko često? (više ne znam koju da odaberem)01.11.2023. u 12:14 - pre 6 meseci
Cilj pripreme napitka od kafe je ekstrakcija organoleptickih supstanci iz mlevenog zrna kafe pomocu vruce vode. Voda rastvara te supstance iz kafe i transportuje ih u vasu posudicu za uzivanje.
Uz neke varijacije, generalno postoji cetiri glavna nacina pripreme kafe, poredjano po krupnoci mlevenja:

1. Filter kafa, ili caffè americano - priprema se tako sto se krupno mlevena kafa prelije vrelom vodom (svi smo videli one aparate koje imau filter papir, napune se kafom i voda se prelije preko pa dok ne iscuri u posudu koja je konstantno zagrejana). Dugacko vreme ekstrakcije, pod atmosferskim pritiskom. Dva-tri decilitra obojene obojene vode i soljetina u ruci sa kojom setate po kancelariji dok resavate slucaj serijskog ubice ili pisete tekstove o korupciji u kongresu.

I za ovaj nacin pripremanja postoje kapsula varijante i odgovarajuci aparati (vidi K-cup coffee maker). U jednoj firmi u kojoj sam radio par godina, imali smo izmedju ostalih masina i jednu za punjenje K-cup kapsula, za japansko i kanadsko trziste. Sama kafa je bila vrhunskog kvaliteta, mesavina dva tipa arabike. Inace se filter kafa i pravi od kvalitetnih arabika da bi obojena voda u soljetini imala kakav - takav ukus. Meni je bezveze, ali severna Evropa, Amerika, Australija ne znaju za bolje. Valjda vole velike kolicine svega i to im je ok.

Inace sam jednom na nekoj pumpi u okolini Melburna pokusao da objasnim konobarici da hocu espresso, znaci samelji malo finije, ekstrakcija 10 sekundi i sve to u najmanju soljicu koju ima. Ona je rekla naravno, odma dodje, iscedila perfektan espresso u malu soljicu i dok sam se ja okrenuo da se pohvalim - vidite da moze pravi espresso u Au - devojka je istresla moju solicu u u kartonsku casu od tri deci i dodala vrucu vodu do vrha. Sa sve osmehom. Jbg.

2. Moka - tipicno italijanski izum za kucno konzumiranje kafe. Patentiran od izvesnog signor Bialetti-a, do pojave kucnih aparata na kapsule bila je ubedljivo najrasprostanjeniji mali kucni aparat u Italiji i bukvalno jedini nacin za pripremanje kafe kod kuce.
Dobro, signor Bialetti nije bio bas tako inventivan, samo je kopirao uz neke modifikacije veoma stari aparat kojim su se sluzili u Napoliju - La Cuccumella. Izmisljen od strane jednog Francuza pocetkom 19. veka i usavrsen u Napulju, bio je masovno koriscen uredjaj, dok ga pocetkom 20. veka nije zamenila Moka.
Priprema kafe u Moka aparatu je jednostavna. Da ne opisujem, svako moze da nadje uputstvo na netu. Poenta je da kljucala voda u vidu pare prolazi kroz krupnije mlevenu kafu i kondenzuje se zajedno sa rastvorenim supstancama u posudi. Kad ispari sva voda iz donjeg dela i prodje kroz kafu iz srednjeg, u gornjem delu se nakupi crna tecnost pristojnog ukusa, ali bez pene. Zbog visoke temperature ekstrakcije, karakteristican je malo gorci ukus napitka, kao da je kafa malcice preprzena. Sto se ustvari i desava, ali je nemoguce izbeci, osim ako ne spravljate kafu na Himalajima, pa ce voda da isparava na nizoj temperaturi. Inace idealna temp. za ekstrakciju je od 92 - 95 stepeni, svaki stepen vise dosta utice na ukus.

Ako nabavljate kafu za Moku u prodavnici (a ne upustate se u pravljenje vase mesavine kod kuce), karakteristicno je da su to pakovanja od 250 grama u vakuum kesicama - ciglama. Da bi se upakovala, kafa prolazi kroz proces degaziranja (prakticno se ostavlja mlevena kafa neko vreme da iz nje izadje CO2 koji se stvorio prilikom termicke obrade), sto joj umanjuje kvalitet, zato sto sa CO2 odlaze i one najfinije arome - prakticno one koje osetite kad meljete kafu. Te supstance odlaze u nepovrat i mada postoje razni nacini kako da se kafa degazira, a da se sto manje supstanci izgubi, mlevena kafa iz kesice pakovana i konzervisana na bilo koji nacin neminovno gubi na kvalitetu, ali to nije moguce izbeci.

Sad, postoje tu razne finese i razlozi zasto se degazira ovako ili onako, zasto se bas vakumira, a ne ostavlja slobodna u kesici, ali to je duga prica. Ako nekog zanima mogu i traktat o tome kad uhvatim vremena.

Sto se tice signor Renato Bialetti-a, covek je umro 2016. u cvetu starosti, bogat i slavan po tome sto je uspesno komercijalizovao ideju svoga oca Alfonsa koji je izumeo Moku. Renato je kremiran i njegov pepeo je pohranjen u urnu u obliku njegovog proizvoda koji i danas ima svaka kuca u italiji - Moke

Za njegovog vakta kod kuce se pila moka, a za dobar espresso se islo u lokalni bar. Konkurencija nije postojala, kucni espresso aparati su bili skupi i neprakticni zbog odrzavanja i potrosnje energije, ali je pojavom kapsula njegova imperija ozbiljno klecnula pa je i sama Bialetti imperija pocela da trpa svoju kafu u kapsule da bi opstala na trzistu. Danas postoje personalizovane Bialetti kapsule i koliko znam sasvim im solidno ide. Uostalom, napravili smo nekoliko masina za punjenje kompatibilnih Bialetti kapsula tako da to sve ide svojim tokom. A Moka aparata jos ima u svakoj kuci, pa ga imam i ja - ne iste leba, ponekad ga koristim kad mi naidje neka dobra kafa od nekog klijenta koji jos drzi do kvaliteta.

Da napravim mali rezime: u sirovoj kafi se termickom obradom - przenjem desavaju hemijske reakcije koje dovode do stvaranja aromaticnih jedinjenja zbog kojih nam je kafa tako prijatna. Prilikom przenja se stvara i CO2 u kome su prakticno rastvorena vecina tih supstanci. Ona ostaju zajedno sa CO2 zarobljena u celijskim opnama sve dok ne razbijemo te opne mlevenjem zrna. U zavisnosti od finoce mlevenja, odredjujemo koliki procenat celijskih opni cemo da razbijemo i koliko ce procentualno tih supstanci da nepovratno odleti u atmosferu, a koliko cemo da prepustimo vrucoj vodi da rastvori i deliveruje u nasu soljicu. Znaci: sto krupnije mlevenje - manje se supstanci gubi odmah, a vise ostaje za rastvaranje u vodi, sto zahteva duzu ekstrakciju. Fino mlevenje - fine arome se gube odmah, i kafa mora da se sto pre konzervira za dalju upotrebu na neki nacin ili da se odmah upotrebi za spravljanje napitka.
Najprijatniji ukus sadrze jedinjenja koja su najlaksa (uprosceno receno). Ta jedinjenja zelimo u nasoj soljici, ali kako to sve da obavimo - sameljemo fino, propustimo vodu i estrahujemo sve ono najbolje i pri tom jos dobijemo penu odredjene gustine koja ce da rasporedi po nasim receptorima u ustima sve te arome na najefikasniji nacin? Eevooo resssenja:

3. Espresso - necu da gnjavim, svako ima svoje misljenje o tome kako treba espresso da izgleda i kakvog ukusa treba da bude i kako da se pije i jos svasta nesto. Dobra vest je da ste svi u pravu

Ono sto je neki standard za espresso je: mala soljica, zagrejana na nekih 40-tak stepeni, kafa sveze samlevena i dirktno iz mlina u dozer, tj. kasiku, pritisak nekim tamperom da se pogaca od kafe presuje i zaravna, ubacivanje u aparat, ektrakcija kolko vremena hoces - hoces ristretto 10-tak sekundi, hoces lungo 25-30 sekundi, debljina pene bar koliko i debljina sloja tecnosti, pena takva da ubacis kesicu secera i da secer ne padne odmah na dno nego polako da probija penu (ja pijem bez secera i mislim da je greota kvariti ukus kafe secerom, al ajde) itd itd. Ako zelite da postanete dobar barista, postoje kursevi i skole gde se uci mnogo o tome kako se pravi dobar espresso i koliko faktora utice na to. Sastav kafe, mlevenje u zavisnosti od temperature i vlaznosti ambijenta, podesavanje temperature i pritiska u aparatu i milion drugih stvari.

Ja i nisam neki strucnjak, tj nisam barista mada znam da pripremim espresso koji mi se svidja. Mnogo vise sam upoznat sa nacinima kako pripremiti kafu za punjenje kapsula, a to je tek posebna nauka iz jednog razloga: espresso kapsula mora da zadrzi sto je moguce konstantniji kvalitet tokom nekoliko meseci, dok ne dodje do nekog kucnog aparata. Za to vreme mora da prodje verovatno ekstremne spoljasnje temperaturne promene, muckanje i potrese prilikom transporta, biva upakovana na mestu gde je vlaznost recimo 50%, a upotrebljena negde gde je vlaznost 80% itd itd.

E sad, kapsule: ovde cu napraviti dve generalne podele. Prva je:
a) otvorenog tipa - zatvorenog tipa (sa barijerom od razmene gasova)
b) sveze mlevena - degazirana
Kapsule otvorenog tipa su one koje vec imaju rupice na sebi za prolaz tecnosti i obicno na dnu imaju filter papir, pa sloj kafe, pa preko toga se zatvaraju neki mikroperfororanim plasticnim filmom. Pune se sveze mlevenom kafom, direktno iz mlina, a da bi sacuvala kvalitet i sprecila dostup smrtnom neprijatelju - kiseoniku iz vazduha, naknadno se zatavaraju u plasticnu vrecicu ispunjenu mesavinom inertnih gasova (obicno azot).

Kapsule zatvorenog tipa su napravljene od materijala koji sprecava razmenu gasova izmedju kafe i spoljasnje okoline, tj. kazemo da imaju barijeru od razmene. One se posle zatvaranja ne pakuju dodatno u vrecice. Kafa u tim kapsulama je obavezno u vecoj ili manjoj meri degazirana, tj. vec je izgubila na kvalitetu pre punjenja.

Znaci, kad uzimate kapsule budite skoro sigurni da je ona koja je pakovana u dodatnu vrecicu pakovana kao sveze mlevena i samim tim je kvalitetnija. Pri tom ne mislim na sastav, proizvodjaca itd, nadam se da je to prilicno jasno.

Neki proizvodjaci pakuju sveze mlevenu kafu u neke tipove kapsula sa barijerom, ali to je sve redje. Problem je sto kafa unutar kapsule nastavlja proces degaziranja tokom vremena i oslobadja se gas koji dovodi do unutrasnjeg naprezanja i deformacije kapsule, a ponekad je pritisak toliko jak da kapsula jednostavno pukne.

Ovo nas dovodi do jednostavnog testa koliko je kafa u kapsuli sveza: dakle, ako je kapsula ili vrecica u kojoj je kapsula otvorenog tipa naduta, znaci da je kafa malo ili nimalo degazirana pre punjenja, tj. da je pakovana sveze mlevena. Suprotno, ako je kapsula ili vrecica izduvana, kao da je iz nje izvucen vazduh, to sigurno znaci da je pakovanje staro ili da propusta i kafa unutra je sigurno promenila ukus nagore.


Ima jos dosta toga, razlika izmedju pakovanja ciste arabike, mesavine, kafe bez kofeina, testiranju vremena ekstrakcije, kolicina pene i gustina, postoje definisani parametri prilikom testiranja sveze napunjenih kapsula koje treba ispuniti da bi ta kafa i posle 6 meseci bila ok. Jedno je pravilo: ako prilikom testiranja masine uzmem jednu kapsulu i iz nje dobijem savrseni espresso, onda ne valja - za par nedelja ta kapsula ce mozda blokirati vas kucni aparat, zato sto se kafa posle mlevenja i presovanja u kapsulu vremenom steze i ulje koje sadrzi zatvara kanale za prolaz tako da voda ne moze da prodje i vas aparat vrlo lako moze da se blokira. Sve u svemu, komplikovano za podesavanje.

Zaboravih - kafa za spremanje espressa je mlevena finije nego kafa za moku, ali krupnije nego apsolutni gubitnik u ovom nasem rangiranju:

4. Turska kafa / caffè turco / caffè orientale

Ovako je zovu u Italiji, mada je ne piju. Nacin spremanja je dosao sa orijenta, najjednostavniji je moguci i mada postoje neke finese u pripremanju koje mogu da poboljsaju ukus, sam nacin je diskutabilan. U prethodna tri nacina mi vrsimo ekstrakciju aromaticnih supstanci iz zrna, pri tome ostavljajuci teske, gorke, kisele i neukusne materije vezane za talog koga posle upotrebljavamo za djubrenje baste. U slucaju turske kafe, mi sve te supstance lepo prokuvamo da se sve rastvore, pa ih onda sve popijemo, ne ostavljajuci nasim receptorima mogucnost da prepoznaju fine arome, nego ih sve ubiju one teske i neukusne supstance. Ono sto nam ostaje kao uteha je kofein, koji se kao teza suspstanca kasnije rastvara, pa ga u ristretto espressu skoro da i nema, dok je u turskoj kafi prisutan u punoj snazi. Ko voli - ok, ja nemam nikakav problem stim sto bi reko precednik.

Mlevenje je fino, vrsta kafe je obicno robusta i to najjeftinija - ionako nema smisla trositi neku finu arabiku da bi se na kraju osetilo nista posebno. Pakovanje je u obicnim nevakumiranim kesicama, kafa je mlevena i degazirana do poslednjeg atoma CO2 da se kesica ne bi nadula (pakovanje, transport, sve je to lakse kad imate mrtav materijal upakovan), verovatno je degazirana na otvorenom u dodiru sa atmosferom jer se ne isplati imati prilicno skupe degazatore sa kontrolisanom atmosferom za robu koja se nabavlja i prodaje po niskoj ceni.

Ako pogledate u taj prah, videcete da je kafa przena na manjoj temperaturi. To iz par razloga - manje kalira prilikom przenja zato sto se manje vode oslobadja, znaci veca tezina znaci veca zarada. Drugo, svetlije przena kafa prilikom kuvanja daje vise pene, a to narod voli i onda sve super.

Aj da ne budem negativan, moze i od te robuste da se napravi neki pristojan i ukusan napitak. Uslov je da nadjete negde sirovu kafu koja se nije ubudjala i nema neke cudne mirise (o, da, posebna prica nevezana za robustu i nase trziste. Svasta se desava u tim trgovinama, licitacijama u velikim lukama robe koja stoji po nekim magacinima u neadekvatnim uslovima par godina, onda se prodaje budzasto, pa se onda malo poveca temperatura przenja da se ubije ukus budji i blata i tako.....svasta tu ima).

Dakle, nadjite pristojnu sirovu kafu u zrnu, isprzite je ili dajte nekom od poverenja da je isprzi na regularnoj temperaturi, ostavite je da dise 24 sata, pa onda u rucni mlin (hladno mlevenje je kljuc za odrzanje kvaliteta kafe) ili u neki kafic koji ima poseban mlin za kafu, pa sameljete 50 grama, pa napravite tursku kafu, ostatak u frizider (hladnoca usporava degaziranje). Naravno, hermeticki zatvoreno u neku posudu. Smaranje? Jbg, to je sto je.

I tu smo gde smo. Nek pije ko sta voli i sta mu prija. Ono sto mogu da kazem iz pozicije nekog koji radi u jednoj firmi koja pravi automatske masine za punjenje kapsula gotovo svih vrsta koje se mogu naci na trzistu jeste to da kapsule nisu lose, ali je najbolje imati svoj aparat za espresso kod kuce, sa mlinom koji melje po jednu dozu. Najbliza alternativa, koja manje zagadjuje okolinu plastikom, a pritom je kvalitetnija od svih tipova kapsula je cialda, sto je biskvit og 7 grama kafe upakovan u filter papir. Po onome sto vidim u okruzenju, trend je da se prelazi na cialde i sve vise se prodaju, mada su kao opcija za kucni espresso starije od kapsula. Ja jednu takvu koristim kod kuce i sasvim mi je ok.

Toliko narode, mozda sam preterao, ali nisam mogao da odolim temi o kafi. Ako ima pitanja, slobodno.

Da, skoro zaboravih, jos nesto kao pitanje svima vama. Prvo citat:

Citat:
Ivan Dimkovic:
Ocigledno nisi probao kvalitetne Nespresso kapsule. Tvrditi da je to "hemija za budale" ne odgovara realnosti, pod uslovom da imas dostupne OK kapsule.

Ja imam, i kafa koju pijem je na nivou kvalitetne kafe iz kafica. Nije najbolja kafa koju mogu da pijem, ali za <1 min vreme pripreme i napor koji se svodi na stavljanje kapsule i pritisak dugmeta.

Nikad nisam imao metalni ukus, ocigledno je do kapsula ili masine koje si koristio.


Dakle, hoces Illy kapsule - ima. Hoces Illy kafu u zrnu - nema problema.
Isto tako i sa bukvalno svim proizvodjacima. Koji su poceli sa kafom u zrnu, przionicama, pa dosli na kapsule.
Evo, ne znam, svojevremeno sam trazio da kupim Nespresso kafu u zrnu. Ili bar mlevenu. Nisam nasao. Zna li neko da li ima u prodaji? Jako bih voleo da je kupim, otvorim, sameljem i napravim sebi kafu. Nema? Dobro, onda nista. Idem da napravim od onoga sto imam, vreme je za kaficu. Poz


Mio papa' dice che ogni uomo ha tre misure:
altezza, larghezza e lunghezza
 
Odgovor na temu

bordzija

Član broj: 137771
Poruke: 6841
*.dynamic.a1.rs.



+1455 Profil

icon Re: Kafa - Da li pijete, kada i koliko često? (više ne znam koju da odaberem)01.11.2023. u 16:40 - pre 6 meseci
Trpaju u te kapsule pojačivače mirisa i ukusa, konzervanse itd. Trujete se hemijom!
Glup narod bira glupu vlast!
 
Odgovor na temu

Living Light

Član broj: 331540
Poruke: 6714



+1159 Profil

icon Re: Kafa - Da li pijete, kada i koliko često? (više ne znam koju da odaberem)01.11.2023. u 17:10 - pre 6 meseci
Citat:
bordzija: ... ne mogu ni gaće da dignem 🤣🤣🤣

Ma, i ne treba da dignes gaće.
Naicice neka da ti izmasira ruku.
I svima lepo.
Toliko mnogo knjiga, toliko malo vremena...
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Ivan Dimkovic
Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
..12:92c4:80:e02e:908:9ffb:ba1



+7177 Profil

icon Re: Kafa - Da li pijete, kada i koliko često? (više ne znam koju da odaberem)01.11.2023. u 17:12 - pre 6 meseci
Citat:
bordzija
Trpaju u te kapsule pojačivače mirisa i ukusa, konzervanse itd. Trujete se hemijom!


Hemija je ono sto cini kafu mogucom... ono, konzumiras spaljena zrna neke biljke, malo je kasno da se plasis od hemije :-))))

Uzgred, nema nikakvih pojacivaca ukusa i mirisa u Nespresso kapsulama, niti konzervansa. Neko te je lagao.


DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

bordzija

Član broj: 137771
Poruke: 6841
87.116.164.*



+1455 Profil

icon Re: Kafa - Da li pijete, kada i koliko često? (više ne znam koju da odaberem)01.11.2023. u 17:30 - pre 6 meseci
Sve te plastične kapsule sa aluminijumskim folijama završe u šumama i rekama.
Glup narod bira glupu vlast!
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Ivan Dimkovic
Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
..12:92c4:80:e02e:908:9ffb:ba1



+7177 Profil

icon Re: Kafa - Da li pijete, kada i koliko često? (više ne znam koju da odaberem)01.11.2023. u 17:47 - pre 6 meseci
Ako ti ambalaza zavrsava u sumama i rekama, isto vazi i za ambalazu od obicne kafe onda.
DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

scoolptor

Član broj: 305514
Poruke: 1641



+593 Profil

icon Re: Kafa - Da li pijete, kada i koliko često? (više ne znam koju da odaberem)01.11.2023. u 17:51 - pre 6 meseci

People are the greatest asset.
The dedicated 5% that can compensate for the remaining 95%.
 
Odgovor na temu

morihei ueshiba

Član broj: 174125
Poruke: 294
151.34.244.*



+438 Profil

icon Re: Kafa - Da li pijete, kada i koliko često? (više ne znam koju da odaberem)01.11.2023. u 17:57 - pre 6 meseci
Slazem se da ne postoji vestacki pojacavaci i stabilizatori ukusa u nespresso kapsulama. Niko mi to nije potvrdio od ljudi koji su kompetentni u ovoj oblasti, a pricao sam sa mnogima. Ono sto je izvesno da su razvili tehnologiju da dobiju iz svojih nespresso kapsula koje sadrze 5,2 - 5,5 grama nesto sto je veoma priblizno onome sto drugi izvlace iz standardnih 7 grama kafe po kapsuli.

Dakle, pena je tu, ukus je primamljiv i intenzivniji nego 5,5 grama iz kompatibilne nespresso kapsule random proizvodjaca. I uvek je isti, bez obzira na godinu proizvodnje. Ako otvorite neiskoriscenu nespresso/dolce gusto kapsulu, primeticete da lici na mleveni ugalj, sto pretpostavlja da je veoma tamno przena, a sto bi trebalo da daje manje konzistentnu penu nego sto je slucaj. Sve to otvara dosta pitanja koje bi nestle resio tako sto bi ponudio narodu svoju mesavinu kafe u zrnu pa da se narod veseli, ovako samo mozemo da nagadjamo - sto njih bas zabole, posto imaju drugaciji koncept prodaje:

Dakle, kad vi kupite nespresso aparat, postajete clan ekskluzivnog kluba korisnika ekskluzivne robne marke koja vam daje osecaj da ste nesto posebno u odnosu na smrtnike koji koriste nesto drugo. Uz aparat dobijete svoj licni kod, postajete clan kluba kome pripada jedan Dzordz Kluni, a jedan Kluni ne bi sigurno koristio neki sirotinjski proizvod itd - vec proveren koncept marketinga. Ako jedan Dzordan nosi najke, onda svi koje nose najke su vec 80% vrhunski kosarkasi i mogu da hodaju zajebano kroz grad u svojim patikama. Pricu znamo.

Magovi marketinga iz nestle-a su to prepoznali i taj koncept im fercera vec godinama i ja stvarno nemam nista protiv toga. I verovatno nikad nece izbaciti na trziste svoju kafu u zrnu jer im to niko ne trazi, sve lepo funkcionise i ovako. Nespresso, Dolce Gusto, Professional i Vertu (sve razlicite kapsule, odnosno professional je cialda))ce i dalje da vladaju trzistem, ali jbg, meni se ta kafa ne svidja - kome se svidja sasvim ok. Uostalom, postoje i kompatibilne pa nek ljudi uporede i odaberu sebi sta hoce.

Za kraj: ko god prica da postoji hemija u kapsulama, bilo bi interesantno da nekako dokaze, posto iz laboratorija ne stizu dokazi, a u proizvodnju nespresso kapsula je teze uci nego u ratni stab mosada, informacija iznutra nema (za razliku od nekih drugih velikih proizvodjaca koji organizuju posete svojim pogonima i gde mozete da obidjete svaki cosak i da vidite od cega se i kako pravi).

Ono na sta igra nespresso je hemija u glavi konzumenta. I tu su veoma uspesni.
Mio papa' dice che ogni uomo ha tre misure:
altezza, larghezza e lunghezza
 
Odgovor na temu

bordzija

Član broj: 137771
Poruke: 6841
87.116.164.*



+1455 Profil

icon Re: Kafa - Da li pijete, kada i koliko često? (više ne znam koju da odaberem)01.11.2023. u 18:01 - pre 6 meseci
Citat:
scoolptor:

Dimković stigo sa kapsulama 🤣🤣🤣

Ja bogme moja pakovanja od kafe u zrnu uredno guram u reciklomat globaltela i on ih uredno prihvata i uvlači.

Dok te kapsule završavaju u rekama i šumama.

Uvek je to tako bilo što imaš više love to si bahatiji sa prirodom.
Glup narod bira glupu vlast!
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Ivan Dimkovic
Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
..12:92c4:80:e02e:908:9ffb:ba1



+7177 Profil

icon Re: Kafa - Da li pijete, kada i koliko često? (više ne znam koju da odaberem)01.11.2023. u 18:01 - pre 6 meseci
Citat:
morihei ueshiba
Dakle, kad vi kupite nespresso aparat, postajete clan ekskluzivnog kluba korisnika ekskluzivne robne marke koja vam daje osecaj da ste nesto posebno u odnosu na smrtnike koji koriste nesto drugo. Uz aparat dobijete svoj licni kod, postajete clan kluba kome pripada jedan Dzordz Kluni, a jedan Kluni ne bi sigurno koristio neki sirotinjski proizvod itd - vec proveren koncept marketinga. Ako jedan Dzordan nosi najke, onda svi koje nose najke su vec 80% vrhunski kosarkasi i mogu da hodaju zajebano kroz grad u svojim patikama. Pricu znamo.


Hocu dobru kafu sa minimalnim cimom, Nespresso mi to omogucava. Sa time dobijem >konstantno< OK kvalitet bez ikakvog cimanja i sa minimalnim odrzavanjem. Najbolji? Definitivno ne. Najbolji u poredjenju sa cimom? Definitivno da.

Kapsula ima svuda ako nestane mojih omiljenih i znam da necu da dobijem neki sh*t. Znam i da necu dobiti neku maestro kafu, al to i ne ocekujem od onoga sto pravim kuci - bio mi je hobi pre 10+ godina da sam pravim espresso sa sve doziranjem i punjenjem, al posle nekog vremena smori ceo ritual.

Puca mi ona stvar za Nespresso "klub" i jos vise za Dzordza Klunija, a ponajvise za to sta drugi koriste.

Ponekad je uspeh proizvoda upravo vezan za prakticnost koju resava. Ne mozes sa dobrim marketingom od loseg proizvoda napraviti dobar.

Imaju i Philips & Co. para da plate koga god da im reklamira kafu, ali su njihovi sistemi inferiorni u odnosu na Nespresso.

Kad / ako se pojavi bolji sistem, kupio bih ga bez da trepnem i zaboravio na Nespresso "klub" :-)

Citat:
bordzija
Ja bogme moja pakovanja od kafe u zrnu uredno guram u reciklomat globaltela i on ih uredno prihvata i uvlači.
Dok te kapsule završavaju u rekama i šumama


I moje djubre zavrsava u reciklazi (ne zato sto to hocu ili necu, nego zato sto tako sljaka na trenutnoj adresi), ne kontam sta sa time pokusavas da kazes.

Negde ima a negde nema infrastrukture - tamo gde je nema, sve ide u sumu i reku, bez obzira da li je u kapsuli ili kesici.
DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

morihei ueshiba

Član broj: 174125
Poruke: 294
151.36.252.*



+438 Profil

icon Re: Kafa - Da li pijete, kada i koliko često? (više ne znam koju da odaberem)01.11.2023. u 19:36 - pre 6 meseci
Ovo sto sam naveo za marketing nespressa je opste mesto, naravno da ce odredjen broj ljudi koristiti proizvod koji mu odgovara bez obzira da li je markiran ili ne, pogotovu ako nema neku bezobraznu cenu. Vecina ce se ipak zalepiti na reklamu i kvazi ekskluzivnost kao prvi kriterijum u izboru. Sto ja ne posmatram ni kao dobro ni kao lose, jednostavno to vazi za ogroman broj proizvoda i sve je to sasvim u redu.

Kao sto rekoh, svi su u pravu :-)

Mio papa' dice che ogni uomo ha tre misure:
altezza, larghezza e lunghezza
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Ivan Dimkovic
Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
..:92c4:80:34f4:87bb:484d:de36



+7177 Profil

icon Re: Kafa - Da li pijete, kada i koliko često? (više ne znam koju da odaberem)01.11.2023. u 19:51 - pre 6 meseci
Eksluzivnost? Evo sad bacih pogled na Amazon, cene tih uredjaja pocinju od… cek cek… 90 EUR!

Mozda je to eksluzivno u Liberiji, u Evropi bas i ne. Mislim da prosecna domacica ima bar nekoliko skupljih aparata u arsenalu, domacin potrosi vise na cigare za par meseci :-)

Mozda zbog Klunija… tu ne bih znao sta da kazem :-)
DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: Svakodnevnica :: Kafa - Da li pijete, kada i koliko često? (više ne znam koju da odaberem)

Strane: < .. 1 2 3 4 5 6 7 8

[ Pregleda: 10487 | Odgovora: 157 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.